BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Patogaus laiptų žingsnio formulė. Lipimo linija ir pakopos plotis laiptų posūkyje.

Žmogui patogaus laiptų žingsnio formulė yra ganėtinai paprasta, jeigu tiksliai susitarsime, kas yra tie vieninteliai du, vienas nuo kito kintančiai priklausomi kintamieji h ir p. h tegu bus pakopos aukštis matuojamas vertikaliai nuo vienos pakopos paviršiaus iki sekančios pakopos paviršiaus, o p - pakopos plotis. Su tuo h - paprasta, bet su p, pakopos pločio, matavimu dažnai kyla nesusipratimų, nes laiptuose pakopa ant pakopos dažniausiai yra „užleidžiamos” po kelis centimetrus. Va tos užlaidos ir nereikia priskaičiuoti prie pakopos pločio p. Kitaip patariant, pamatuokite visą pakopos plotį, atimkite iš jo užlaidos reikšmę ir gautą rezultatą užrašykite kaip p. Taigi, norėdami susiprojektuoti tikrai ergonomiškus, tinkamo pasvyrio, laiptus, prie pakopos pločio p pridėję du pakopos aukščius h, turime tilpti į ribas tarp 600 ir 650 mm. Matematiškai tariant p + 2h = 600…650 mm , bet kaip ir visiems geriems ir veltui dalijamiems dalykams čia yra papildomų sąlygų.

Tikrai geriems laiptams h = 140…170 mm, blogesniems, bet dar pakenčiamo žingsnio laiptams h = 120…200 mm. Galiu garantuoti, kad atėję iki laiptų su pakopos aukščiu, pavyzdžiui, 90 mm ir pakopos pločiu 470 mm, kas visiškai atitinka formule, tokiais laiptais nesuprasite nei kaip lipti, nei kaip nulipti. Lygiai taip blogai bus, jeigu leistinas pakopos aukštis bus viršytas, nors pakopos pločio ir aukščio santykis atitiks formulę.

p + 2h = 600-650 mm … gana didelis laisvas diapazonas - 50 mm, įsitikinsite įvairiai kaitaliodami p ir h reikšmes. Idealaus žingsnio savo laiptuose paieškai susiaurinti, jeigu taip jau gerai viskas gaunasi, pabandykite pritaikyti dar dvi naudingas formules: vadinamąją patogumo p - h = 120 mm ir taip vadinamąją saugumo p + h = 460 mm formules. Tada jūsų suprojektuoti laiptai bus dar saugesni ir dar patogesni lipimui.

Ogi praktikoje laiptų projektavimas vyksta kiek kita tvarka.
Pirmiausia matuojamas laiptinės aukštis H ir dalijamas iš tokio žingsnių skaičiaus, kad gautasis pakopos aukštis h būtų pageidaujamai priimtino dydžio. Toliau formulės p + 2h = 600…650 mm pagalba suskaičiuojame p reikšmę, kurią padauginę iš pakopų skaičiaus gausime lipimo linijos ilgį L laiptų plane. Tik atkreipkite dėmesį, kad pakopų skaičius laiptų marše gali sutapti su žingsnių skaičiumi juose, jei viršutinė pakopa prisiglaus viename lygyje su perdanga, arba tas pakopų skaičius bus mažesnis vienetu, jei iš antro aukšto ant laiptų ketinate žengti iškart žemyn nuo perdangos krašto. Atmatavę ir nubrėžę lipimo liniją namo plane ir pažymėję projektuojamų laiptų plotį, jau galite įsitikinti, ar tokio pageidaujamo žingsnio laiptai telpa numatytoje laiptinės erdvėje. Juk skaičiuoti tikriausiai pradėsite nuo patogiausio apie 150-170 mm pakopos aukščio?

Jei pageidaujami laiptai netelpa, sprendimų variantai - trys su įvairiomis tarpusavio variacijomis: projektuoti statesnius laiptus; praplėsti laiptinės erdvę, jei įmanoma; projektuoti ne tiesius, bet su posūkiais arba sraigtinius laiptus.

Tiesiuose laiptuose su ta lipimo linija viskas aišku: visam laiptų pločiui ji vieno ir to paties ilgio. Bet laiptuose su posūkiu lipimo liniją laiptų plane privalu projektuoti ten, kur laikantis ranka turėklo, yra žengiama pakopomis. Pakopos gi laiptų posūkiuose yra kintamo pločio, kuris mažėja arčiau menamo posūkio centro ir didėja tolstant nuo jo. Tik ties lipimo linija laiptų pakopos plotis gali ir turi atitikti formulę p + 2h = 600…650 mm. Lipimo linija projektuojama 320-350 mm nuo turėklo, kurio laikantis ketinama lipti laiptais. Bent jau lygiai tiek, apie 350 mm, laiptų pločio reikia projektuoti ir į kitą lipimo linijos pusę. 700 mm. Tokias laiptais gana padoriai be nešulio rankoje įmanoma prasisprausti, bet šiaip jau laiptai tarp gyvenamųjų patalpų aukštų turėtų būti projektuojami 800-1250 mm pločio. Na o rūmuose ar visuomeninės paskirties patalpose - kuo daugiau to pločio, tuo gražiau atrodys ir patogiau bus.

Patiko (53)

Rodyk draugams

Komentarai (7)

Edvinas2010-06-23 13:39

sveiki, norėjau paklausti apie laiptus. Man reikia paskaičiuoti laiptams pakopas, bet ten kur turi būti tie laiptai yra labai nedaug erdves. Laiptai su aikštele (90 laipsnių posūkis), aikšteles plotis 80cm, nuo aik6telės iki perdangos 170cm, o aukštis iki perdangos virei galite padėkit..

Edvinas2010-06-23 13:40

aukštis iki perdangos viršaus 277cm

Vaclovas2010-06-28 11:55

Trūksta pradinių duomenų kiek rimtesniam atsakymui. Neaišku, kiek konkrečiai ten tos erdvės yra. O aikštelė, jeigu virš jos perdanga remiasi į galvą - gal vietoje jos daryti keletą suktu pakopų?

Jūratė2012-06-18 09:51

Turiu klausimą. Aukštis iki perdandos-3400. Kokie trumpiausi tiesūs laiptai galėtų būti. Mūsų paskaičiavimu laiptų ilgis gavosi beveik 4000 m.( 3980 m.) Ar galima juos, nekeičiant formos, nors šiek tiek patrumpinti? Ir ar dedant, tarkim tas vadinamas ,,lokio pėdas” jos padėtų patrumpinti laiptus? Ačiū

Milda2013-10-28 11:47

Laba diena, planuojame keisti laiptus. Meistras atnese projekta, kuriame nurodyta pakopu aukstis 184, o ta vieta kur statysis koja 270. Noriu suzinoti ar bus patogus laiptai.
Aciu

vaidas2016-06-07 20:43

tikrai bus patogus milda jeigu zingsnis 184 o pakopos plotis kur statysis koja 270

Marius2016-12-01 10:58

Sveiki,
Štai čia ganėtinai primityvus laiptų ir netik skaičiavimo įrankis internete.
http://www.zhitov.ru/
Lengvai ir suprantamai viskas pateikta. Rodo laiptų nukrypimą nuo formulės.
Rekomendacijos ką pakeisti kad laiptai taptu patogesni ir t.t.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras